A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /www/htdocs/w00fd781/ortaktasit.com/system/core/Exceptions.php:185)

Filename: libraries/Session.php

Line Number: 672

Ortak Taşıt Nedir?

Otostop bitti, yaşasın Ortaktasit.com


Günümüzde, evden işe veya herhangi bir noktaya gitmekte zorlanıyoruz ve bir çözüm arıyoruz: Bu çözüm ortaktaşıt kullanımıdır . Ama bu ortaktaşıt sistemi nedir?
Avrupa ve ABD’de yaygın biçimde kullanılan bu konsept çok basittir. Hepimiz her gün kendi taşıtlarımızı ayrı ayrı kullanmak yerine, bir taşıtı paylaşarak kullanabiliriz: Örneğin aynı yolu yapan iki ayrı kişi, dönüşümlü olarak araçlarını kullanabilirler. Bu sistem bize parasal katkı sağlar (benzin, köprü-otoyol ücreti, araçların daha az kullanımı), zamandan tasarruf sağlar (sistem yaygınlaştıkça trafiğe daha az araç çıkması nedeniyle) ve çevre kirliliği ile mücadele imkanı verir (daha az CO2 gazı salınımı ve gürültü kirliliği). Bu sistem, iş, tatil veya maç-konser gibi etkinliklerde, ortaktasit.com aracılığı ile artık Türkiye'de de kolaylıkla ve güvenle kullanılabilecektir.

Avrupa ve Kuzey Amerika'da uzun zamandır rağbet gören modern ulaşım kültürü 'car pooling' (ortak taşıt) Türkiye'de de ortaktasit.com ile faaliyette. Aynı çevrede oturup aynı istikamete gitmek isteyen sürücülerle yayaları buluşturan ortaktasit.com, yeni bir ulaşım kültürü yaratıyor.

Ortaktaşıt sistemi, aynı istikamete gidecek sürücülerle yolcuları birleştiren bir ağdır.  Ortaktasit.com sitesi de, aynı güzergah üzerinde evden işe veya herhangi bir noktaya giderken birden fazla taşıt kullanmak yerine ortak taşıt kullanarak; daha az trafik, daha kısa zaman, daha az yakıt, daha temiz bir dünya, daha çok arkadaş ve trafikte sosyal bir yaşam hedefliyor.

Yolcu sayısını, gidilecek mesafeyi ve kişi başı ne kadar masraf düştüğünü girebilirsiniz ve taşıtınızın masraflarını paylaşarak tek taşıtla sehayat yapabilirsiniz .Bu şekilde sürücü için de, yolcular için de kazan-kazan durumu oluyor.

Yolculuğun eziyete dönüşmemesi için sigara, evcil hayvan ve bavul sayısı gibi kilit meseleleri de açıklanmaktadır. Ortaktasit.com olarak site politikamiz gereği, en önemli hususlarımızdan birisi de güvenliktir. Site üzerinden bineceğiniz aracın plaka sorgulamasını yapacağınız gibi, beraber yolculuk edeceğiniz insanların telefon, e-posta gibi bilgilerini de kontrol edebilirsiniz.

İster yolcu, ister sürücü olun: Ücretsiz üyelik oluşturduktan sonra kullanıcı verilerinizi girebilirsiniz. Yolcu iseniz var olan ilanları inceleyip sürücüye rezervasyon talebi gönderebilirsiniz. Sürücü sizin talebinizi onayladıktan sonra ilgili seyahata katılabilirsiniz veya olcu olarak gitmek istediğiniz güzergah için bir ilan oluşturabilirsiniz. Sürücü olarak tek seferlik veya sürekli seyahatlar için ücretsiz ilan verebilirsiniz. Bu seyahatlar için yolcu tarafından rezervasyon talebi gönderilebilir.
 

Ortaktaşıt.com'un 10 kuralı:


1. Rotanızı ve zamanlamasını iyi belirleyin. En kolay alınabileceğiniz veya buluşabileceğiniz noktayı seçin.

2. Eğer siz de otomobil sürecekseniz sürüş sorumluluklarını paylaşmak için adil bir program hazırlayın.

3. Masrafların nasıl paylaşılacağına ve ödemenin ne zaman yapılacağına dair bir anlaşmaya varın. Sistem üzerinde istediğiniz kullanıcıya mesaj yazabilirsiniz.

4. Dakik olun. Bir aksilik veya gecikme durumunda bir kişinin diğer kişiyi ne kadar bekleyeceğini tayin edin.

5. Sigara serbest mi? Evcil hayvan taşınabilir mi, kaç bavul alınabilir ve bavul büyüklüğü ne olacaktır? Kurallarınızı ortaya koyun.

6. Yol arkadaşlığını sadece seyahat amaçları için kullanın. Aksi nitelikli kullanımları siteye ihbar edin.

7. Yola çıkacaklar arasında bir iletişim zinciri oluşturun. Her türlü aksiliği haber verin.

8. Dikkatli sürün ve aracı düzenli olarak kontrol edin. Aşırı hız, alkol ve tehlikeli manevralardan uzak durun.

9. Diğer yolcuların isteklerine saygı gösterin. Özellikle sabah yolculuklarında sessizlik tercih edenler olabilir.

10. Her türlü olasılığa karşı (hastalık, vs.) ikinci bir alternatifiniz olsun. Son dakika açıkta kalmayın.

 

+ Yeni İlan Ekle

Uygulamalar

Mesafe Hesaplama

Önümüzdeki 7 Günün Seyahatları
Ortak Taşıt Nedir? ~ Ortaktasit.com
Önümüzdeki 7 Günün Seyahatları